Stowarzyszenie Młodzi i Waleczni Obywatele

80-ta rocznica wybuchu II WŚ

   Z okazji 80-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej nasze stowarzyszenia podjęło szereg działań mających na celu upamiętnienie tego wydarzenia. W pierwszej kolejności umieściliśmy w rejonie dawnego mostu granicznego im. Józefa Góreckiego w Praszce dwa banery do wykonania których wykorzystaliśmy zdjęcia z kolekcji Pana Sołtysiaka. Zdjęcia wykonane przez żołnierzy niemieckich przedstawiają moment wkraczania wojsk niemieckich do naszego kraju. Na szczególną uwagę zasługuje zdjęcie przedstawiające czołg 65 batalionu pancernego. Na zdjęciu widać wieże kościelne. Te same wieże można znaleźć na innym zdjęciu. W dniu 01.09.2019 przedstawiciele naszego stowarzyszenia złożyli wiązankę kwiatów przed pamiątkową tablicą upamiętniająca poległych w okolicy Praszki żołnierzy Wojska Polskiego, strażników Straży Granicznej oraz policjanta Policji Państwowej. W trakcie składania kwiatów spotkaliśmy się z przedstawicielami SG z Opola, którzy przyjechali w tym samym celu.
   Jako dodatkowe przedsięwzięcie mające na celu upamiętnienie poległych żołnierzy września, traktujemy zapalanie zniczy na ich grobach oraz miejscach walk. Postawiliśmy sobie również zadanie zapalenia znicza na grobie Romana Edmunda Orlika, żołnierza września, który wsławił się nietuzinkowym osiągnieciem w zakresie walk pancernych. Jego grób znajduje się w Opolu. Tu zwracamy się z prośbą o pomoc, czy ktoś wie na którym cmentarzu jest pochowany Pan Orlik?
Prosimy o kontakt w tej sprawie.
   Na zakończenie mieliśmy zaszczyt posadzić jeden z 80-ciu dębów, które rozdysponowało Nadleśnictwo Wieluń. Dąb otrzymał Urząd Miasta Praszka i wybrał naszą organizację do realizacji tego przedsięwzięcia. Dąb zastał posadzony obok obelisku upamiętniającego wysadzenie mostu w m. Praszka.

Copyright by Miwo Praszka
X Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji
Menu Strony