Stowarzyszenie Młodzi i Waleczni Obywatele

Operacja ANODA II - DZIEŃ

   W dniu 21.06.2020 Sekcja PRO zorganizowała grę terenową ANODA II DZIEŃ. W grze brało udział 80 uczestników oraz 4 lekkie pojazdy opancerzone.W ramach scenariusza wyznaczony obszar był kontrolowany przez siły gospodarza (34 graczy i 4 pojazdy). Ten sam obszar został wyznaczony do rozpoznania dla 7 patroli pieszych, które miały za zadanie zaliczyć 10 wyznaczonych punktów. W każdym punkcie czekało zadanie. Na zadania składało się obliczenie odległości do wykrytych celów, wykrywanie celów, tworzenie meldunków MEDEVAC, naprowadzenie ognia artylerii, znajomość uzbrojenia innych państw, przeprawa przez przeszkodę wodną (rzeka Warta o szerokości ok 70m), zadanie wysokościowe itp. Całość była dowodzona i koordynowana z SD w oparciu o radiową sieć łączności.
   Dzięki intensywnym działaniom patroli zmotoryzowanych doszło do wielu kontaktów ogniowych, w wyniku których zostały wyeliminowane całkowicie 4 patrole (jeden na pięć minut przed końcem gry). Pozostałe patrole poniosły straty. Poza jednym, który uniknął wykrycia i zaliczył wszystkie punkty. Dużą rolę odegrały drony, które ułatwiały wykrycie potencjalnego przeciwnika oraz zwiększały możliwości dozoru dużych obszarów terenu. Niebagatelny wpływ na działania wywierała pogoda, która zapewniła odpowiednią ilość H₂O.
Faktem wartym odnotowania, był udział w grze żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Cieszymy się z ich udziału i zapraszamy na kolejne nasze gry terenowe.
   Na zakończenie pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom za dobrą robotę, która pozwoliła zrealizować grę bezstresowo dla organizatorów. Jednocześnie pragniemy podziękować Nadleśnictwu Wieluń oraz władzom Gminy Pątnów za udzielone wsparcie. Dziękujemy też mieszkańcom miejscowości Kluski i okolic, którzy ze spokojem znoszą nasze „ekscesy”.  
Kolejna edycja gry ANODA planowana jest na grudzień. Będzie to edycja nocna.

Copyright by Miwo Praszka
X Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji
Menu Strony