Stowarzyszenie Młodzi i Waleczni Obywatele

OPERACJA "ANODA-NOC"

   W nocy z 07 na 08 grudnia Sekcja PRO przeprowadziła grę terenową pod kryptonimem „ANODA-NOC”. Celem gry było zasymulowanie działań bojowych prowadzonych w warunkach ograniczonej widoczności. Gra polegała na działaniu kilku patroli w terenie kontrolowanym przez przeciwnika. Dodatkowo, patrole zwalczały się nawzajem. Każdy z patroli miał za zadanie odnaleźć w terenie 10 punktów, wykonując marsz po dowolnej trasie. Na części z punktów czekały do wykonania zadania takie jak:
- obliczanie odległości  do wykrytych obiektów,
- obliczanie wielkości obserwowanych obiektów,
- prowadzenie obserwacji z wykorzystaniem sprzętu optoelektronicznego, celem wykrycia aktywnych źródeł światła IR i podania do nich azymutu,
- identyfikacja sprzętu uzbrojenia innych państw,
- stworzenie i przesłanie meldunku MEDEVAC,
Czas na realizację zadania 11 godzin.
Zadania patroli wykonywały następujące ekipy: BLACKOPS, 6-th, TF-3 oraz MIWO. W rolę sił kontrolujących teren, czyli  „gospodarzy” wcieliły się ekipy PARASIM oraz MSW, wystawiając trzy patrole zmotoryzowane.
Gra rozpoczęła się terminowo i tak też się zakończyła. W trakcie realizacji zadań doszło do wykrycia patroli przez siły „gospodarzy” w czym przodowała ekipa MSW, która posiadała sprzęt optoelektroniczny. Dużą rolę odgrywał też element walki radioelektronicznej.
Wszystkie punkty zaliczyła tylko jedna ekipa. Natomiast wszystkie ekipy zaliczyły zapierającą dech w piersiach nocną przebieżkę po lasach i zaoranych polach. Niebagatelną sprawą były przelotne opady deszczu, które miały wpływ na morale, ale chyba tylko przed rozpoczęciem gry. Bo w trakcie nie było czasu, aby zwracać na to większą uwagę.
Jako organizatorzy przedsięwzięcia pragniemy pogratulować wszystkim uczestnikom samozaparcia w dążeniu do realizacji wyznaczonych celów. Pragniemy też podziękować za dobrą robotę, która przełożyła się na równie dobrą atmosferę gry. Dziękujemy również naszym gospodarzom, czyli OSP KLUSKI, Gminie Pątnów oraz Nadleśnictwu Wieluń.
Sekcja PRO zrealizowała również takie przedsięwzięcia jak:
- 28.11.2019 – podpisanie umowy, dzięki której uzyskamy  środki na zakup sprzętu specjalistycznego,
- 29.11.2019 – trening bezstrzałowy,
- 30.11.2019 – dwóch naszych kolegów brało udział w wydarzeniu pod nazwą „Maraton Komandosa” Bieg ukończyli, przy czym jeden z naszych kolegów zajął trzecie miejsce w jednej z kategorii.
- 01.12.2019 – udział w zawodach strzeleckich w takich konkurencjach jak: pistolet centralnego zapłonu, pistolet dynamiczny, strzelba dynamiczna.

Copyright by Miwo Praszka
X Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji
Menu Strony