Stowarzyszenie Młodzi i Waleczni Obywatele

PAŹDZIERNIK 2024

                 Miesiąc październik minął już dawno, czas więc nadrobić zaległości i zdać raport z działań realizowanych w minionym miesiącu. I tak:
6 października – SzO, standardowo już, nasi koledzy brali udział w zawodach strzeleckich w m. Okręglica. Start był udany, choć podium nie było.
11 października – MA, nasz kolega brał udział w 28 Biegu Przełajowym o Nóż Komandosa.
19 października – T, Sekcja Zadaniowa (SZ) złożona z naszych kolegów (i nie tylko) brała udział w grze terenowej „FEDRUNEK”. Gra miała miejsce w lasach koło miejscowości Kalety. Nasi koledzy prowadzili działania po stronie Niebieskich. Udział w grze był okazją do zgrania i przećwiczenia kilku elementów taktycznych. W trakcie gry, nasza SZ miała okazję wybrnąć z trudnej, ba nawet beznadziejnej, sytuacji. Udało jej się też, zdobyć kilka punktów dla strony niebieskiej.
27 października – T, SZ złożona z naszych kolegów (i nie tylko) brała udział w grze terenowej „ISKANDER”. Gra została zorganizowana przez SRS (tu ukłony dla Włodzia) w lasach nieopodal m. Zborowskie. Teren gry okazał się dość ciekawym, dzięki kilku starym wyrobiskom żwiru. Punkty zadaniowe też były ciekawe i wymagające znajomości języków wschodnich. Mechanika gry dostarczyła licznych wrażeń z kontaktów, jak i realizacji samych zadań. Dzięki przyjętej taktyce, wszystkie kontakty ogniowe inicjowała SZ. I to ona zadawała straty, przy minimalnych stratach własnych (tylko ranni). Dzień minął szybko i kończył się lekkim zmęczeniem. Po czasie dotarła miła informacja o lokacie, jaką zajęła Sekcja Zadaniowa.
https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=1172166167784180&id=100049724231761&rdid=T5p3ioCOcK7TFbZY
Podziękowania należą się organizatorom, czyli ekipie SRS z naciskiem na Włodzia. Dziękujemy i Polecamy!!
                Jednak miesiąc październik, tak naprawdę, minął pod znakiem trzech akcji, jakie podjęło nasze stowarzyszenie. A mianowicie:
- Akcja KRZYŻ, działania mające na celu uporządkowanie grobu żołnierza AK p. Józefa MATUSZCZYKA. W ramach akcji planowano uporządkowanie grobu (tu nas ktoś ubiegł – DZIĘKUJEMY!) wykonanie krzyża i tabliczek (bo nie było). Dzięki zaangażowaniu Grubego (materiały), Cichego i Gerego (prace spawalnicze) i Krychy (prace malarskie) udało się wykonać krzyż. Natomiast dzięki wsparciu firmy DUDI – studio graficzne otrzymaliśmy bezpłatne tabliczki na krzyż.
- Akcja ZNICZ, działania mające na celu zaktywizowanie społeczności m. Praszka do zapalania zniczy na grobach kombatantów. Groby były oznaczone białoczerwoną tasiemką. Tu podziękowania dla Grubego i Szczepana za pomoc przy oznaczaniu grobów. Podziękowania dla Szczepana i Pepka za wykonanie plakatu. Szczególne podziękowania dla firmy Promień z m. Gana za nieodpłatne przekazanie partii zniczy, które ustawiliśmy na grobach kombatantów w m. Praszka i Gorzów Śl.
- Akcja POCHODNIA, działania mające na celu przywrócenie zwyczaju ustawiania dużych, otwartych zniczy przy grobie Powstańców Śląskich w m. Praszka. Taki zwyczaj istniał w latach 80-tych i 90-tych. W pierwszym etapie podjęte zostały działania, mające na celu odnalezienie starych zniczy. Niestety nie udało się ich odnaleźć. W związku z powyższym, podjęto działania mające na celu wykonanie nowych zniczy. Dzięki wsparciu firmy Demont, uzyskaliśmy materiały na newralgiczne części zniczy. Natomiast dzięki wsparciu ze strony Państwa Szczepańskich (Pan Szczepański prowadzi w Praszce zakład ślusarski z zacięciem kowalstwa artystycznego) udało się znicze wykonać. I tak dzięki wsparciu ww. podmiotów udało się ustawić i odpalić znicze na cmentarzu w Praszce. Dzięki koordynacji momentu odpalenia zniczy z zaplanowanym koncertem skrzypcowym Pana Michała Jędryszka, mogły stanowić tło dla fantastycznego występu.
                Członkowie stowarzyszenia MIWO dziękują wszystkim za wsparcie przy realizacji ww. akcji, w szczególności dla Państwa Szczepańskich, firmie Demont oraz firmie Płomień, której produkty, swym światłem, pozwoliły wzmocnić chwilę zadumy nad grobami zmarłych kombatantów.

Copyright by Miwo Praszka
X Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji
Menu Strony