Stowarzyszenie Młodzi i Waleczni Obywatele

MOST 1939

   Członkowie Stowarzyszenia Młodzi i Waleczni Obywatele realizują Projekt „MOST 1939”. Jest to pomysł aby uczcić pamięć żołnierza Wojska Polskiego, ówczesnego kaprala Józefa Góreckiego, poprzez nazwanie mostu na rzece Prosna jego imieniem. Żołnierz ten pełnił służbę przy moście 1 września 1939 r. To on, dowodząc czujką, wysadził most w momencie wkroczenia nań sił niemieckich. Tym samym przyczynił się do opóźnienia marszu niemieckiej 18 dywizji piechoty.
   Dla przybliżenia tematu zamieszczamy wspomnienia Pana Góreckiego:
W nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku Górecki pełnił służbę na moście granicznym na Prośnie.
- Na wypadek ataku Niemców mieliśmy rozkaz go wysadzić - wspomina Górecki.
O godzinie 4.40 od strony niemieckiej padły pierwsze strzały. Ciężka kawalkada niemieckich samochodów, artylerii wtoczyła się most... Józef Górecki zdetonował ładunki... Potężny wybuch obudził mieszkańców Praszki. Podmuch eksplozji uniósł w powietrze kawałki mostu, niemieckich samochodów i strzępy ludzkich ciał w mundurach Wehrmachtu.
Górecki wskoczył na rower i zaczął uciekać, ścigany wściekłą kanonadą Niemców.
- Uciekaliśmy do punktu alarmowego w Kowalach - mówi Górecki.
W stolicy Górecki został dowódcą drużyny karabinów maszynowych, jego żołnierze brali udział w odparciu pierwszego niemieckiego natarcia na stolicę. Kiedy Warszawa skapitulowała, trafił do niewoli, skąd później uciekł.
    W maju 2005 roku ppor. Józef Górecki (stopień oficerski w 1995 roku przyznał mu prezydent) został honorowym obywatelem Praszki. Wtedy też, ten liczący 90 lat człowiek, powiedział: że jakby trzeba było, to on ten most może wysadzić jeszcze raz. ( http://praszka.pl/69/121/honorowi-obywatele-praszki.html )
   W ramach naszego projektu postanowiliśmy uczcić pamięć człowieka o którego czynie każdy w Praszce wiedział. Ale nikt, albo prawie nikt, nie wiedział kto dokonał tego czynu. Na początku celem naszym było nazwanie imieniem Józefa Góreckiego ronda. Proces został rozpoczęty w kwietniu 2013 roku. Wniosek do Rady Miejskiej był poparty podpisami ponad pół tysiąca mieszkańców naszego miasta.  Niestety, albo może raczej stety, nie udało się. W ramach naszych działań udało nam się sprawę poruszyć na łamach programu "Było nie minęło"
https://vod.tvp.pl/video/bylo-nie-minelo,na-zachodnich-rubiezach,12473963
   W roku 2015 postanowiliśmy ponowić próbę, ale tym razem celem został most. Udało się, 19 listopada 2015 Rada Miejska w Praszce podjęła uchwałę o nadaniu nazwy mostowi „im. Józefa Góreckiego”.  Prawdopodobnie jest to jedyny na świecie most, który nosi imię człowieka, który go wysadził w powietrze.
   Aktualnie, dzięki wsparciu ze strony władz miasta Praszka, jest szansa aby w pobliżu mostu stanął kamień pamiątkowy, który będzie symbolem chroniącym wydarzenie sprzed prawie 80 lat od zapomnienia.
   Mamy czerwiec 2016 roku. Nasze działania oraz wsparcie władz przynoszą efekt. Mamy zgodę na postawienie monumentu na terenie gminy. Pracujemy teraz nad zatwierdzeniem kształtu obelisku oraz tekstu jaki się na nim znajdzie.
   Na dzień 01.09.2016 prace są na etapie uzyskania aprobaty odpowiednich urzędów centralnych co do kształtu obelisku jak i treści, które będą na nim umieszczone. Mamy pozytywną opinię opolskiego oddziału IPN. Czekamy na odpowiedź centrali IPN.
W między czasie udało się, dzięki przychylności władz miejskich, uzyskać zgodę na dysponowanie działką, na której jest planowane ustawienie obelisku.
  Na dzień 01.02.2017 mamy aprobatę dla projektu z centrali IPN. W kwietniu zapadną decyzję mające decydujący wpływ na wykonanie projektu.
  Na dzień 30.04.2017 Rada Miasta Praszka podjęła uchwałę w której zostały zarezerwowane środki finansowe na realizację przedsięwzięcia, jakim jest wykonanie pomnika. Czekamy na ogłoszenie konkursu w ramach którego ma być wyłoniony wykonawca projektu.
  Na dzień 21.07.2017 projekt na wykonanie zadania publicznego, jaki został przez nas złozony, uzyskał aprobatę władz gminy. Tym samym uzyskaliśmy srodki finansowe na wykonanie pomnika.
  Na dzień 18.10.2017 trwają prace. Kamień został dostarczony do zakładu kamieniarskiego, gdzie został przecięty. Uzgodniono układ tekstu i w połowie listopada kamień będzie gotowy do ustawienia. W tym samym czasie są realizowane procedury związane ze zgłoszeniem na wykonanie inwestycji. Niestety, tu machina decyzyjna wymaga czasu. Czekamy na decyzje, jak tylko do nas dotrze, to ruszają prace ziemne.
  Mamy 01.01.2018 można uznać, że projekt został ukończony i rozliczony. Kamień jest ustawiony na fundamencie, został wykonany chodnik oraz wkopany oryginalny słupek graniczny. Ustawiona została tez tablica informacyjna. Jedynym przedsięwzięciem jakie zostanie dodatkowo wykonane na wiosnę to zasianie trawy.
Członkowie stowarzyszenia Młodzi i Waleczni Obywatele dziękują władzom Gminy Praszka za wsparcie. Dziękujemy też wszystkim pzostałym, którzy przyczynili się do powstania obelisku.
Jako prezes stowarzyszenia, pragnę specjalne podziękowania przekazać na ręce naszego kolegi Tomasza Nira, który był koordynatorem przedsięwzięcia.
W dniu 06.05.2018 nastąpiło uroczyste odłonięcie obelisku. W uroczystości brali udział przedstawiciele władz samorządowych, Wojska Polskiego, Straży Granicznej, duchowieństwa oraz mieszkańcy Praszki. Gościem honorowym był syn Pana Józefa Góreckiego, który przybył na uroczystość wraz z rodziną.
Uroczystość uświetnili poprzez wystawienie warty honorowej funkcjonariusze Straży Granicznej (Palcówka w Opolu) oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego "Bataliony Obrony Narodowej".
 

Copyright by Miwo Praszka
X Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji
Menu Strony