Stowarzyszenie Młodzi i Waleczni Obywatele

REPLIKA GRANATNIKA AT-4

   Obywatele, zgodnie z przyjętym harmonogramem prac oraz zakończeniem projektu budowy funkcjonalnej repliki km  PK, rozpoczynają nowy projekt. Tym razem na warsztat wchodzi wykonanie funkcjonalnej repliki granatnika przeciwpancernego. Celem repliki będzie zapewnienie możliwości (zbliżonej do realiów) niszczenia pojazdów w trakcie szkoleń jak i gier terenowych. Pozwoli to na zwiększenie atrakcyjności szkoleń oraz gier terenowych.
   Po wstępnej analizie i wypracowaniu koncepcji projektu, wybór padł na granatnik AT-4. Teraz obywatele muszą zdobyć zużyty korpus granatnika aby rozpocząć prace adaptacyjne.
   Mamy wrzesień 2017, na chwilę obecną została wykonana wkładka, która przeszła próbne strzelania. Następny etap, montaż wkładki w korpusie granatnika i połączenie mechanizmów spustowych.
   Mamy kwiecień 2018, granatnik został ukończony. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, których pomysłodawcą i wykonawcą jest kolega Cichy granatnik AT-4 ma następujące możliwości:
- strzelanie na dystansie ok. 50 metrów pociskami z talkiem,
- w trakcie strzału wykorzystywany jest oryginalny mechanizm spustowy wraz z naciągiem,
- istnieje możliwość szybkiego załadowania granatnika po strzale.
Aktualnie trwają działania mające na celu pozyskanie drugiego korpusu granatnika, aby obie sekcje ogniowe miały identyczne możliwości w zwalczaniu pojazdów opancerzonych.
Treningi i gry terenowe z wykorzystaniem granatnika pokazały, że oddanie skutecznego strzału do wyszkolonej załogi pojazdu nie jest sprawą łatwą.
Zdjęcia: internet.
 

Copyright by Miwo Praszka
X Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji
Menu Strony