Stowarzyszenie Młodzi i Waleczni Obywatele

WALKA W NOCY

   Opierając się na naszych doświadczeniach w zakresie prowadzenie walk w warunkach ograniczonej widoczności wypracowaliśmy następujące poziomy (zestawy) wyposażenia optoelektronicznego, które pozwala zminimalizować wpływ warunków nocnych na skuteczność prowadzonych działań. I tak:
POZIOM 1
jest to podstawowy zestaw wyposażenia w skład którego wchodzi monokular noktowizyjny zamocowany na hełmie lub noszaku, latarka z trybem pracy IR i opcjonalnie wskaźnik laserowy pracujący w trybie IR. Powyższy zestaw pozwala na wykrycie przeciwnika oraz prowadzenie celowanego ognia. Wadą zestawu jest jego aktywny tryb pracy (latarka i wskaźnik), który zdradza stanowisko strzelca przeciwnikowi wyposażonemu w noktowizor.
POZIOM 2
jest to zestaw wyposażenia w skład którego wchodzi monokular noktowizyjny zamocowany na broni oraz celownik kolimatorowy ze znakiem celowniczym pracującym w  trybie IR. Zaletą zestawu jest pasywny tryb pracy. Wadą jest ograniczona możliwość poruszania się w nocy oraz prowadzenia obserwacji terenu.
POZIOM 2+
jest to zestaw wyposażenia w skład którego wchodzi monokular noktowizyjny zamocowany na hełmie lub noszaku oraz celownik kolimatorowy ze znakiem celowniczym pracującym w  trybie IR. Dodatkowo latarka z trybem pracy IR i wskaźnik laserowy pracujący w trybie IR - jako uzupełnienie zwiększające możliwości działania w pomieszczeniach.  Zaletą zestawu jest pasywny tryb pracy oraz możliwość poruszania się w nocy jak i prowadzenia obserwacji terenu. Wadą jest potrzeba treningu pozwalającego bezproblemowo wprowadzić monokular w oś optyczną celownika.
POZIOM 3
jest to zestaw wyposażenia w skład którego wchodzi celownik termowizyjny zamocowany na broni. Zaletą zestawu jest pasywny tryb pracy. Wadą jest brak możliwości wykrywania aktywności świetlnej (tak w zakresie widzialnym jak i IR) przeciwnika oraz utrudnione poruszanie się w terenie.
POZIOM 3+
jest to zestaw wyposażenia w skład którego wchodzi celownik termowizyjny zamocowany na broni oraz monokular noktowizyjny zamocowany na hełmie lub noszaku. Zaletą zestawu jest pasywny tryb pracy tak w celowaniu, obserwacji jak i poruszaniu się w terenie. Wadą jest potrzeba treningu pozwalającego bezproblemowo wprowadzać nieuzbrojone oko w oś optyczną termowizora.

Copyright by Miwo Praszka
X Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji
Menu Strony